KTM 790 Duke L
Find technical data, prices and reviews.

Key Specification KTM 790 Duke L 2020
Engine and Drive Train
| Engine type | In line |
|---|---|
| Bore | 88 mm |
| Stroke | 65.7 mm |
| Engine power | 95 HP |
| Torque | 86 Nm |
| Starter | Electric |
| Clutch Type | Antihopping |
| Number of gears | 6 |
| Cylinders | 2 |
| Strokes | 4-Stroke |
| Cooling | liquid |
| Lubrication | Forced |
| Displacement | 799 ccm |
Suspension Front
| Front suspension | Upside-Down telescopic fork |
|---|---|
| Diameter | 43 mm |
| Travel | 140 mm |
Suspension Rear
| Shock absorber | Monoshock |
|---|---|
| Travel | 150 mm |
| Adjustment | Preload |
Chassis
| Rake | 66 degree |
|---|
Brakes Front
| Type | Double disk |
|---|---|
| Diameter | 300 mm |
| Piston | Four pistons |
| Shock mount | Fixed caliper |
| Technology | radial |
Brakes Rear
| Type | Disc |
|---|---|
| Diameter | 240 mm |
| Piston | Single piston |
| Shock mount | Floating caliper |
Assistance Systems
| Advanced Rider Assistance Systems | ABS, Riding modes, Cornering ABS |
|---|
Dimensions and Weights
| Seat Height | 825 mm |
|---|---|
| Dry Weight (with ABS) | 169 kg |
| Fuel Tank Capacity | 14 l |
| Range | 318 km |
| Combined CO2 emissions | 102.9 g/km |
| Combined fuel consumption | 4.4 l/100km |
Equipment
| Equipment | TFT display |
|---|
Price KTM 790 Duke L
Model year
Current average market prices
Alternatives to KTM 790 Duke L
FAQ KTM 790 Duke L
- What is the current market price of the KTM 790 Duke L?
- The current average market price of a KTM 790 Duke L, year of manufacture 2026, is 7,720 USD with an average mileage of 0 km.
- Which one is better? KTM 790 Duke L or {AlternativeBrandModel}?
- You can compare these two motorcycles here. You can find all pros and cons of the comparable model here.
- How about the availability of the KTM 790 Duke L?
- Compared to other Naked bike bikes the availability is good. There are many KTM 790 Duke L bikes available on the market.
- How stable is the price of a used KTM 790 Duke L? What about the price trend?
- Looking at the year of manufacture 2023, the price stability of a KTM 790 Duke L was poor compared to other Naked bike bikes. The price trend was -8% in the first year and -5% in the second year.
- How popular is the KTM 790 Duke L?
- There is a strong demand for a KTM 790 Duke L on the market.
- What is the data source for the content on this page?
- The data comes from the online motorcycle magazine '1000PS'. 1000PS was founded in 2001. The company is based in Austria. Most of the content is published in German. However, the team also presents motorcycle test videos in English on YouTube. Here you can find 1000PS on Instagram.
TOP Comparisons
KTM 790 Duke L Pictures
Source: 1000PS




























